יום ה', טז’ באדר א' תשע”ט
אחת המתנות הגדולות שאתם יכולים להעניק לתלמידים שלכם, היא ללמד אותם איך ללמוד. למרות שתלמידים לומדים בבית הספר הרבה מקצועות, הם כמעט ולא לומדים איך ללמוד – שזה המקצוע החשוב מכולם. במאמר זה אציג שבע שיטות למידה עוצמתיות שתוכלו ללמד בכיתה. בעזרת שיטות אלו התלמידים יוכלו לקחת אחריות על הלמידה שלהם, וללמוד לבד בהצלחה כל דבר.
קרא עוד...
אם תשאלו כל מורה, מה הדבר השנוא עליו/ה במקצוע ההוראה, סביר להניח שהתשובה שתקבלו תהיה: "בדיקת מבחנים".כמורים אנחנו מכירים את החוויה המתסכלת הזו של ישיבה מול ערימת מבחנים, והציפייה (או ההימנעות) הדרוכה לשעות מורטות עצבים של הבדיקה.מדוע זה קשה כל כך? ומה היעילות של התהליך?האם אפשר ליצור שינוי בתהליך המייגע הזה ולעשות אותו בצורה אחרת?
קרא עוד...
הזמן הממוצע שלוקח מהרגע שבו מסתיימת שאלה בכיתה ועד הרגע שעונה התלמיד הראשון נקרא זמן המתנה. מחקרים מראים כי זמן זה הוא בממוצע פחות משנייה, כאשר לרוב המורה הוא זה שעונה ראשון.אבל מה היה קורה אילו היינו, באופן מודע, מגדילים זמן זה?
קרא עוד...
"היהודים ידועים בזכות הזכיות הרבות שלהם בפרסי נובל. יש לכם יותר מ-200 אנשים שקיבלו את הפרס. זו הסיבה שהקוריאנים סקרנים לדעת למה היהודים כל כך חכמים ואיך הם לומדים",
קרא עוד...
דמיינו לרגע את בית הספר בעוד 10 שנים מהיום:התלמידים נכנסים בבוקר בשערי בית הספר ולאחר שיחת בוקר שבה רואים כל אחד ואחת, התלמידים מקבלים משימות יומיות שניתן לבצע לבד או בצוות של שני תלמידים ומעלה...
קרא עוד...
מאת: מורי ג' אליאס, אתר אדיוטופיהיש כמה דברים חשובים שעלינו לדעת על כל התלמידים שלנו, כיוון שידיעתם תשפיע מאוד על דרך ההוראה שלנו. דברים אלה משקפים את התנאים שדרושים לתלמידים כדי ללמוד היטב, להיות שמחים, להרגיש שייכים ולהיות חסינים מבחינה נפשית.
קרא עוד...
תחילת השנה התקשרו אליי מבית הספר של אחת מבנותיי, סיפרו לי שלאחרונה ביצועיה הלימודיים נמצאים בירידה וביקשו ממני להגיע, יחד עם אבא שלה, לשיחה עם מחנכת הכיתה והמנהל הפדגוגי, על מנת לחבור כוחות כדי לעזור לילדה לשוב למסלול הלימודי, ולחשוב יחד מה יכול לעזור לה.
קרא עוד...
אנחנו נרגשים להביא אליכם במלואה את העונה הראשונה של הגיע זמן חינוך.לפני שנה יצאנו למסע, במטרה להביא אליכם את העשייה המקצועית, החדשנית והחשובה של המורות והמורים מהשטח. היה לנו חשוב שהפודקאסט יווצר על ידי מורות ומורים. רצינו לפתוח את דלתות הכיתה ולהראות לכם את האנשים שעושים דברים מופלאים בכיתות יום יום.אז מה היה לנו השנה? כאן תוכלו למצוא את כל הפרקים שלנו במקום אחד.
קרא עוד...
סביר להניח שאף מחנך או מורה לא יגיד לכם את זה בגלוי, אבל אם יש דבר שאנחנו המחנכים לא אוהבים, זה לשמוע ביקורת ו"פניני חכמה" על עבודתנו מההורים.כשהייתי בתחילת הדרך כמורה, והורה של תלמיד חלק על דרכי החינוכית ואמר לי שלדעתו אני טועה, חשבתי לעצמי האם גם בבית החולים, מול הרופא, הוא היה מרשה לעצמו לדבר כך? האם חינוך אינו מקצוע שלמדתי והוכשרתי אליו? מדוע בעצם ההורים אינם מתייחסים אלי כבעל מקצוע?
קרא עוד...
בס"דבתקופה האחרונה נראה שנפל דבר במערכת החינוך: משרד החינוך ממליץ לבטל את שיעורי הבית.אמנם בחשבון ואנגלית עדיין יימשכו שיעורי הבית, אבל ככל הנראה ביסודי הזמן שיוקדש להם יופחת משמעותית בהתאם לגילאי התלמידים, כאשר בכיתות הנמוכות הוא אמור להתקצר, ואז לעלות לאט לאט, באופן דיפרנציאלי, ככל שמתקדמים לעבר הכיתות הגבוהות.בואו נשים את הדברים על השולחן...!
קרא עוד...
רוצה להאזין לכתבה במקום לקרוא אותה? ניתן להאזין לכתבה דרך קישור זה או באמצעות נגן השמע:יותר ויותר מורות ומורים מזמנים לתלמידיהם למידה אחרת, למידה משמעותית, הכוללת למידת חקר, למידה מבוססת פרויקטים, חקר בעיה, משחק, משחוק ועוד.אחד מהמכנים המשותפים לדרכי למידה אלו הוא למידה בקבוצות.
קרא עוד...
"ישראל אינה משופעת במחצבים המצויים באדמה. אוצרות הטבע המרכזיים של ישראל הם אלה הטמונים באנשיה" רוברט אשר
קרא עוד...
במרבית הכיתות בישראל מורה נכנס/ת לכיתה, מניח/ה את התיק על הכיסא, מוציא/ה גיר או טוש מחיק, ומתחיל/ה ללמד בצורה פרונטלית. לפעמים המורה מוסיף/ה גם עזרים אחרים...
קרא עוד...
מתי בפעם האחרונה אתגרת את התלמידים שלך באמת? רתמת אותם למשימה גדולה, חווייתית, כזו שכוללת יציאה מהשגרה, ומציבה בפני התלמידים בכיתה משימה מהנה ומלהיבה, הקשורה ללמידה?אם זה קרה ממש לאחרונה – אנחנו מצדיעים לך!
קרא עוד...
הסיפור הבא נשלח אלי על ידי המורה אמיר ליס:מכירים את מרפי? ההוא שלימד אותנו שדברים נוטים להשתבש בדיוק ברגע הכי פחות מוצלח מבחינתנו? ובכן, אז גם למרפי יש תפקיד רשמי במערכת החינוך: הוא זה שיגרום לך לא להגיע ללימודים בדיוק ברגעים הכי אקוטים ולא נוחים. אין כמעט מורה שלא מכיר את הסיטואציה:
קרא עוד...
אמירה שאנו שומעים לעיתים תכופות מתלמידינו היא "למה אני צריך ללמוד X? איפה אני כבר אשתמש ב-X בחיים?!". כמובן ש-X יכול להיות כמעט כל דבר: טריגונומטריה, סיפורי התנ"ך, היסטוריה, כימיה, לשון, פיזיקה, ביולוגיה, גאומטריה ועוד... נדמה שתלמידים יכולים להשתמש במשפט הזה בחלק ניכר מהשיעורים בבית הספר.
קרא עוד...
"בסוף אני יושב ובוהה בתרגיל והוא בוהה בי ואני לא יודע איך בכלל להתחיל" כמה פעמים שמענו משפטים כאלה מהתלמידים והתלמידות שלנו במהלך שיעורי מתמטיקה או מדעים?האמת היא שאי אפשר להאשים אותם. בניגוד למקצועות מרובי מלל שעבורם ישנן שיטות רבות ללמידה, להתמודדות עם הטקסט, לסיכום, לתמצות וכדומה, במתמטיקה ומקצועות מדעים, בסוף לפעמים הלמידה מתכנסת לתלמיד, לתרגיל ולהמתנה לאֵאוּרֵקָה שבעקבותיה אפשר להתקדם עוד צעד לקראת הפתרון.אז מה עושים? איך אנחנו יכולים לעזור לתלמידים שלנו להתמודד בהצלחה עם האתגר?
קרא עוד...
פעם היה קל יותר למורים. מורה הייתה עומדת מול הכיתה שלה ופשוט מדברת. זה היה קל, אבל לפעמים זה היה משעמם ולא זכרנו כמעט כלום. אבל זה היה פעם.
קרא עוד...
כמורים, אנו ממשבים אחרים כמעט כל הזמן. אנחנו מציעים לתלמידים כיצד הם יכולים לשפר את המטלות שלהם, משבחים אותם כשהם מצליחים, מתקנים תשובות שאינן נכונות וכמובן גם מדריכים אותם כיצד יש לנהוג כאשר אנו חושבים שהם מתנהלים באופן שאינו מקדם למידה. וזה רק המשוב שאנו נותנים לתלמידים שלנו. אנחנו גם ממשבים קולגות (למרות שמשוב בין עמיתים אינו קורה מספיק בדרך כלל במערכת החינוך, לדעתי).
קרא עוד...
עם התקדמות הטכנולוגיה, מכונות מחליפות את מקומו של האדם במגוון תחומים (פקידים, קופאים, מוכרים, נהגים וכו). ומה איתנו המורות והמורים? האם גם תפקיד המורה ימחק בעתיד? על מנת להבין לאן פניו של מקצוע ההוראה נסעתי לכנס בט – כנס החדשנות החינוכית (EdTech) הגדול באירופה, הכולל דוכנים, התנסויות במגוון כלים טכנולוגיים, הרצאות וסיורים בבתי ספר.
קרא עוד...
"הם מגיעים אלי מלאי מוטיבציה ומחכים לי כבר מחוץ לדלת, רוצים שהשיעור כבר יתחיל. עזוב את זה, בסיום שיעור של שעתיים הם לא מאמינים שעבר הזמן, הם כל פעם מופתעים מחדש, עד כדי כך הם נהנים".
קרא עוד...
לפני שנתחיל בכתבה – משימה קטנה:נבחר בדמות מפורסמת, נניח במסי או דונלד טראמפ, ונרשום את התכונות של הדמות שבחרנו. בהמשך הכתבה נחזור לרשימה הזו.הרשימה מוכנה? יופי, בואו נמשיך
קרא עוד...
קרא עוד...
בתחילת השנה, החלטתי שעלי להתחיל את השיעורים השנה בצורה אחרת, שונה. רציתי לקיים תחילת שיעור שתתחיל לא רק בהקראת שמות התלמידים ומשפטים כמו "הכניסו את הפלאפונים", הורידו את התיקים מהשולחן" וכויצא בזה, אלא בפתיחת שיעור שתיצור עניין, תרתום את התלמידים לשיעור ולהקשבה אליי ותגוון את השיעורים.
קרא עוד...
לכל תלמיד בכיתה שלך יש ייחודיות משלו. לכל תלמידה בכיתה יש תחומי עניין ייחודיים. חלק מתים על היסטוריה, אחרים לא מבינים למה מכריחים אותם ללמוד את הנושא הזה. חלק מהתלמידים אוהבים מתמטיקה ונהנים מהאתגר שבה, ואחרים נבהלים מהצורך לעסוק במספרים. חלק מהתלמידים יראו בגאומטריה החלק הקל במתמטיקה, ואחרים יעדיפו טריגונומטריה. חלק אוהבים את משפחת סימפסון ואחרים יתלהבו יותר מאינדיאנה ג'ונס או מהקוסם מארץ עוץ.
קרא עוד...
קרא עוד...
תלמידים תמיד שמחים ששיעור המתמטיקה הופך פתאום למשהו אחר. גם אני.בכל אחת מכיתותַי, אני נוהג להקדיש זמן נכבד להצגת תיאוריתהאינטיליגנציות המרובות של הווארד גארדנר. המצגת הצבעונית שהכנתי בנושא (אותה תוכלו להוריד בקישור זה) מפתיעה את רוב התלמידים. היא פורשת בפניהם זוית אחרת מזו הדיכוטומית המוכרת להם כ"האם אני הומני או ריאלי?" ולשמחתי זוכה בדרך כלל להקשבה יתרה. אני זוכה בכ-30 חיוכים, או לפחות כ-30 הירהורים (שזה המון).
קרא עוד...
האם מורים צריכים להסתפק בללמד את החומר בלבד? האם תפקידנו מסתכם בהעברת ידע ופיתוח חשיבה? או שאולי יש לנו המורים מקום להעצים את תלמידינו מעבר ללמידה עצמה?
קרא עוד...
הסיפור של פרופ' ברברה אוקלי מאוניברסיטת אוקלנד במדינת מישיגן, ארצות הברית, יכול להוות השראה לכל תלמיד ותלמידה. בילדותה, שנאה אוקלי מתמטיקה ומדעים. למעשה היא לא רק שנאה, היא ממש פחדה מכל המקצועות הנחשבים "ריאליים". היא הצליחה מאוד במקצועות שנחשבים הומניים, כמו היסטוריה ומדעי החברה, ואפילו גילתה כישרון לשפות, אבל כשזה הגיע למקצועות כמו מתמטיקה, פיזיקה, טכנולוגיה ומדעי המחשב - היא נחסמה.
קרא עוד...
מדוע בחרת במקצוע ההוראה? למה הגעת להיות מורה?אלו הן שאלות שמורות ומורים נשאלים רבות.רבים מאיתנו בחרו במקצוע ההוראה כדרך חיים, ובדרך כלל אחד מהמניעים לכך הוא הרצון לעשות מעשה משמעותי שישאיר את חותמו בלבבות התלמידים, בחברה ובעולם.
קרא עוד...
משוב הוא אחד החלקים החשובים במערכת החינוך. לכולנו ברור שאם התלמיד לא יקבל משוב, הוא לא יוכל להתקדם. אבל איך נותנים משוב שיעזור למקבלו להתקדם? במשך שנים חוקרים הורו למורים לתת משוב בכל מיני צורות. אבל מסתבר שבחלק ניכר מההצעות והשיטות הללו, החוקרים שכחו לבדוק את הדבר החשוב ביותר – האם המשוב מסייע לתלמידים? האם ציון של 100 בבוחן יעודד תלמיד להתאמץ גם בשיעורים הבאים? האם תחרות כיתתית גורמת לכולם לשאוף גבוה יותר? ציון מספרי - זה טוב או רע?
קרא עוד...
מכירים את הרגע הזה שבו אתם נכנסים לכיתה רועשת ומכריזים בפני התלמידים שאתם רוצים לספר סיפור? לפתע, נהיה שקט, התלמידים יושבים מרותקים, פיותיהם פעורים ועיניהם מתבוננות.
קרא עוד...
לפני כמה שבועות, התפרסמה בעיתון הארץ הכתבה "למה עדיף שהילד שלכם יקבל במבחן 80 ולא 100" שכתב אלון עידן. בכתבה, עידן יוצא נגד הדרישה של מערכת החינוך מהתלמידים מלהצטיין, ומציין כמה סיבות: החתירה להצטיינות מביאה את האדם להשקיע רק בתחום צר, במקום להסתכל על דברים מפרספקטיבה רחבה. בנוסף, תלמיד שמנסה להצטיין, למעשה מקבל לחלוטין את מסרי המערכת, בעוד שתלמיד שמקבל ציונים נמוכים יותר, שומר על רעיונותיו האותנטיים ומתנגד לאינדוקטרינציה של המערכת. ההצטיינות מובילה לקונפורמיזם. כמו כן, וכנגזרת משתי ההנחות הקודמות, ההצטיינות סותרת את היות האדם שלם ומאושר.
קרא עוד...
לכולנו יש את התלמידים האלה בכיתה: התלמידה שתמיד מסיימת כל משימה ראשונה; התלמיד שנראה משועמם להחריד בשיעורים אבל כשפונים אליו הוא יודע להסביר הכל בלי בעיה; התלמידה ששואלת שאלות מורכבות במיוחד או שאלות שגורמות לך להגיד "אני אגיע לדבר על זה בהמשך"; התלמיד שתמיד יש לו ציונים מעולים; התלמידה שכל התלמידים פונים אליה לקבלת סיוע בתחום התוכן.
קרא עוד...
היה היו שלושה תלמידים: שי, מאור וכריסטינה. היה היה גם מורה. הם נפגשו לראשונה בתחילת כיתה י', הוא היה בן ארבעים, הם בני שש-עשרה. כשנפגשו בפעם השביעית בערך, זכו שי, מאור וכריסטינה לכינויים הבאים, בהתאמה: "צ'אנס אחרון", "חשבתי ש" ו"אני רק". לשמחתו של אותו מורה, כינויים אלו התחבבו מיד על שלושתם, כמו גם על שאר תלמידי הכיתה. בעת קריאת שמות בתחילת השיעור, או בעת הפניית שאלה אל התלמידים, הקפיד המורה, תוך חיוך רחב ואהבה, להשתמש באותם כינויים. שי, מאור וכריסטינה זכו למעמד מיוחד, המדגיש בהומור ובסובלנות את אופי התנהלותם ומשווה לו אפילו גוון מסוים של גיבורים עלילתיים.
קרא עוד...
מי מאתנו לא נתקל בקשיי משמעת בחיי היום יום, בעיקר כשאנו נכנסים ללמד כיתה חדשה? וכיצד עלינו לפעול בכדי להמעיט את בעיות המשמעת ולגרום לתלמידים להיות קשובים לשיעור? האם בעת מציאת פתרונות אנו מנסים גם להגביר את הסקרנות בקרב התלמידים ואת רצונם הפנימי ללמוד או שמה אנו מחפשים פתרונות לשקט בכיתה בלבד?
קרא עוד...
כשאני מסתכל היום על שתי בנותיי הגדולות שלומדות לחמש יחידות מתמטיקה בתיכון, אני מבחין בגישתן הרצינית, במאמץ שלהן ובנחישות להתמודד. אבל, מה שגורם לי התרגשות גדולה במיוחד זה לראות את מערכת היחסים הנשזרת בינן ובין המורות שלהן. כל אמירה וכל מבט הן עבורן משוב אישי, כל אגל זיעה מצטרף לניסיון עיקש להצליח, כי היא מאמינה בי, וגם אני מאמינה בעצמי.
קרא עוד...
מגיע מורה לכיתה ומגלה שאין לו טושים ללוח ובצר לו הוא פונה לתלמידים במבט מתחנן ושואל:"יש כאן למישהו טוש ללוח?"
קרא עוד...
בס"דכל מורה ומחנך יודע שאין תחושה מופלאה יותר מהידיעה שהצלחת בסוף השנה לברוא כנפיים לתלמידים שלך. לנטוע בהם את התחושה והידיעה שהם יכולים להרים את השמיים. העניין עם צמיחה כמו גם עם בישול ומערכות יחסים הוא שלא מספיק לדבר או להבין בתחומים האלו: צריך גם לעשות.
קרא עוד...
לרגל פתיחת שנת הלימודים וחגיגות היכרות וגיבוש קבוצת הלימוד שלנו במתמטיקה, הפעלתי בכיתה את המשימה הבאה:כל תלמידה כותבת על אבן חוזקה אחת שיש לה. תכונה חיובית שהיא מביאה איתה לקבוצה וללימודי המתמטיקה. נערוך סבב קצר, נעשה לחיים עם פטל ענבים שהבאתי ונניח את האבן במרכז.וההמשך.....
קרא עוד...
בשנה שעברה לימדתי בכיתות ח'-ט' שיעור שעוסק במלאכת-יד: קליעת סלים מנצרים.הסיפור הוא על אחד השיעורים הללו, שבו התחלתי את השיעור ומצאתי את טל (שם בדוי), יושב עם אוזניות ושקוע בעולמו הפנימי.הפרעתי לו מעט כששאלתי אותו מה קורה ולמה הוא לא עובד. הוא ענה לי שהיום אין לו חשק לעבוד, והוא רוצה לשבת בשקט ולשמוע מוסיקה, ושזה לא מפריע לאף אחד.נשמע ממש הגיוני לא?
קרא עוד...
האחד בספטמבר זהו תאריך משמעותי לא רק לתלמידים ולהוריהם אלא גם למי שזו שנתו הראשונה כמורה לאחר שסיים את לימודיו והכשרתו. כל מורה חדש מגיע למערכת החינוך עם מטען של חוויות אישיות (גם אלו שלו כתלמיד), זיכרונות, שאיפות, ציפיות ורצון עז להצליח.
קרא עוד...
מכיוון שתלמיד תיכון ממוצע מבלה כמעט שבע שעות בכל שבוע בהכנת שיעורי בית, זה מפתיע שאין תשובה ברורה לשאלה שבכותרת.הדעה הרווחת היא ששיעורי בית הם דרך אפקטיבית לחזק ולהשריש מה שכבר למדו התלמידים בכיתה, אבל שהם עושים יותר נזק מתועלת, במיוחד בגילאים צעירים.אנחנו מודים לאתר אדיוטופיה על נדיבותם בכך שהם מאפשרים לנו לתרגם את הכתבה הזו לעברית ולפרסמה באתר.
קרא עוד...
בשנים האחרונות החל להתפתח בעולם מחקר מתחומי הפסיכולוגיה, המצביע על קשר הדוק בין תפיסת העולם של מורים ותלמידים לגבי היכולת ללמוד והסיכוי להצליח ובין ההצלחה עצמה. התפיסה לפיה תלמיד נולד עם כישורים המכתיבים מראש את יכולתו ללמוד, מגבילה מאוד את יכולת ההתקדמות, בבחינת נבואה המגשימה את עצמה
קרא עוד...
כאשר רק התחלתי ללמד, חשתי לגמרי המומה ועמוסה מכל דרישות התפקיד והמורכבות שלו. טכניקת ההישרדות שלי הייתה לבקש וליישם עצות מכל מורה שהערכתי בסביבתי. אז כאשר אחד העמיתים שלי שהערכתי וראיתי בו מורה דרך, הציע לי להתקשר להורי התלמידים לאחר היום הראשון של בית הספר – עשיתי זאת.
קרא עוד...
לא מעט תלמידים אינם אוהבים את בית הספר. עבור חלק ניכר מהם הוא משעמם, לא רלוונטי, קשה מדי או לא מאתגר מספיק. ספר חדש, בשם "למה תלמידים לא אוהבים את בית הספר?" שאותו כתב פרופסור דניאל וילינגהם, חוקר מוח וקוגניציה, מנסה להבהיר לנו למה זה קורה ואיך אפשר לשנות זאת, ולגרום לתלמידים ליהנות מהשהות והלמידה בבית הספר.
קרא עוד...
את הקטע הבא כתבה סטודנטית שלי ג' (ביקשה להישאר בעילום שם) היא תיארה תהליך בו החליפה מחנכת כיתה שיצאה לחופשת לידה. התיאור כולל הכנות, חששות, קשיים וגם הצלחות. סיפור אופטימי ומלמד.
קרא עוד...
כל המורים מכירים את זה, רגע חלוקת המבחנים הבדוקים בכיתה. התלמידים על קוצים, מחכים לקבל לידיהם את פסק הדין הסופי. הם שולחים ידיים לקחת את הטופס, העיניים ישר מחפשות את המספר שמסומן באדום בראש הדף. הם מגיבים בשמחה, באכזבה או באדישות ואחרי סקירה מהירה של המבחן במקרה הטוב, הם דוחסים אותו לתוך הילקוט.
קרא עוד...
עשרת הדיברות למורה הותיק, החדש ולזה שבדרך:עשרת הדיברות שניתנו לעם ישראל במעמד הר סיני, נחלקות למצוות שבין אדם לחברו ובין אדם למקום ולכולן ערך מחנך. הן מהוות את תמצית הדיברות אולם לא כוללות את כולן.עבודת החינוך שלנו עוסקת ביחסים שבין מורה לתלמיד ובין מורה לבית ספרו. במשך השנים אספתי, ליקטתי ושימרתי בדם יזע ודמעות, את עשרת הדיברות הפרטיות שלי להוראה שאותן אני חולקת כעת עמכם.
קרא עוד...
האם היה לכם פעם תלמיד שהצליח כנגד כל הסיכויים? כזה שהגיע מרקע סוציואקונומי ששם אותו בעמדה מוחלשת יחסית לאחרים, היה פחות מהיר חשיבה מאחרים, התמודד עם לקויות למידה או כל קושי אחר, ובכל זאת הצליח מעל למצופה ושבר כל מחסום שחשבתם שיוכל? לי הייתה תלמידה כזאת והיא שינתה את כל מה שחשבתי על חינוך עד אז.
קרא עוד...
"מתמטיקה זה מקצוע קשה ולא אהוב", אומרים התלמידים. כותרות העיתונים ביום הבגרות מביעות זאת ומשדרות פאניקה: "אימת התלמידים", "יום הדין של הבגרויות".גיאומטריה קשה עוד יותר: לזהות זוויות, צלעות, נתונים גלויים וסמויים, לתרגם כתיב מילולי לכתיב מתמטי, לטעון טענות, לנמק אותן... כל זאת ועוד- עד שמגיעים בסוף לשורה המיוחלת: מש"ל – מה שהיה להוכיח.
קרא עוד...
אני רוצה לשתף אתכם באחד הסיפורים הכי אישיים ואינטימיים מהחיים שלי, סיפור שגם החברים הקרובים שלי לא בטוח מכירים. השנה הייתה 1991, אני הייתי בן 12 ועולמי התהפך כאשר אימי חלתה בסרטן השד.זה לא היה סרטן שד "רגיל" (לא שיש דבר כזה), אלא טעות בזיהוי כמה שנים קודם לכן שהפכה את המילה "שפיר" ל- "ממאיר" ואת חיינו מקצה לקצה.
קרא עוד...
מאת: מלי ברטקובסקי וריקי טוילי - חטיסת 'רבין' ראשל"צ "סינוס", "קוסינוס", "טנגנס", "פונקציה ריבועית", "דיסקרימיננטה", "אינדוקציה"... מה אתם מרגישים כשאתם שומעים את המילים הללו? לא אחת מדווחים תלמידים על היסטריה, פאניקה, מתח ולעיתים אפילו על שיתוק מחשבתי. האם אפשר גם אחרת? האם אפשר ללמוד מתמטיקה מחוץ לגבולות הכיתה? וכיצד ניתן לגרום לתלמידים לבחור לא לברוח?
קרא עוד...
בכל כיתה ישנם כמה תלמידים ביישנים. אתם מכירים אותם היטב. הם יושבים בשיעורים בשקט, לא פוצים פה, לא מוכנים לענות לשאלות, לפעמים אפילו כשאתם פונים אליהם- הם יבחרו לשתוק לחלקם יש חברים קרובים, לחלק חברים בודדים בלבד וחלקם, באופן מצער, מבודדים למדי מבני גילם.
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
כשהיה כבן 3, נהג בני הבכור לקרוא לדובי שלו: "בודי". זה הצחיק אותנו, עובדה שעד היום אנחנו זוכרים את השגיאה הזו. אם אשאל אתכם - הקוראים' על שגיאת דיבור או כשל לשון שהיו לילדיכם בצעירותם, מיד תשלפו אחד (או המון) כאלה.מרבית הטעויות האלה משקפות את הסינתזה המחשבתית שהילד עשה כדי לבטא מילה חדשה, סיכול אותיות או שימוש בבניין לשוני שגוי ועוד.
קרא עוד...
שיר היא ילדה מאוד כריזמטית. מורה אחת סיפרה לי שבאמצע השיעור, כשהיא לימדה משהו, שיר אמרה שזה לא נכון, זה לא ככה. המורה אמרה שזה כן ככה. שיר אמרה לילדים: "זה לא נכון, זה לא ככה. אל תקשיבו לה. היא מלמדת אתכם משהו לא נכון..."
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
הסיפור בכתבה הזו הינו סיפור מרגש במיוחד, שעבר כברת דרך ארוכה עד שהגיע לעיניך.זהו סיפור שראה אור לראשונה בשנת 1976, ואותו כתבה מורה בשם אליזבת' סיילנס בלרד. מאז, כיוון שהוא ככל הנראה נוגע לכל מורה ומורה, הוא פורסם שוב ושוב, בצורות שונות מעט, תחת כותרות שונות, עם שמות שונים, אך עם עלילה דומה. במקור, הוא נקרא בפשטות – "המורה". אנחנו מזמינים אתכם להתרגש איתנו:
קרא עוד...
מורה למתמטיקה, רופא מנתח, וסנדלר מהמאה ה-19 הגיעו במכונת זמן למאה ה-21, ונכנסו כל אחד למקום עבודתו בהווה. המורה התמקם בראש הכיתה והחל להרצות מול שורות של תלמידים בכיסאות. לעומתו, בחדר הניתוח, הרופא התבלבל ולא ידע היכן הוא נמצא. והסנדלר? הוא מצא דלת מאובקת וסגורה שעליה מתנוססת שלט ישן עם הכתובת "תכף אשוב".
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
קרא עוד...
משולחנה של איילת ‏
הערכה חלופית
לומדים מתמטיקה בכייף - פעילויות שונות
חידות מתמטיות
הרצאות TED
הגיע זמן חינוך
עדש"ה - שיעורים מצולמים
ספרים רבותי ספרים
המרכז הארצי למורים למתמטיקה עי"ס
חגי ישראל ומתמטיקה
פעילות בתי ספר
יום הפאי
העצמה חינוכית
חופשה נעימה
משימות אוריינות לקראת מיצ"ב
חומרי מיצב בערבית - مواد مواد
למידה בשעת חירום